Elóren

V ruinách

Baví se kreslením dráčků pro své přátele. Pro studijní účely chytá motýly do síťky a důmyslných pastí anebo zmije rovnou do ruky. Mezi studijními povinnostmi na Jihočeské univerzitě relaxuje u epizod seriálů Hra o trůny nebo Vikingové. Všechny tyto vlivy se spojily, aby daly vzniknout precizně vyvedeným expresivním kresbám plným mytologických témat, naturalistických ztvárnění živé přírody a motivů temné fantasy skvěle ladícími s tematikou mého alba básní „Až vyhasne svět“.

Dana Elóren Hanzalová – pocházející z husitského města Stříbro, nadaná výtvarnice a budoucí slavná bioložka. Potkali jsme se na Facebooku, kde zareagovala na mou výzvu ohledně ilustrování mé knihy básní. Ač ukázky jejích prací (vesměs barevní dráčci) příliš neladily s mou představou, cítil jsem v jejích kresbách úžasný „drive“. Říkal jsem si, že její vášeň pro fantasy se výborně snoubí s mými básněmi s mystickými a pohanskými motivy. Nevěděl jsem, co z té spolupráce vznikne, nicméně jsem se rozhodl do toho s Elóren jít…

V mých původních představách se jednalo o pouhé črty (náznaky), z nichž něco vystupuje. Jenže Elóren jednoduchý obrázek bez detailů prostě nakreslit nedovede. Když už se do toho pustí, vždy z toho vyjde promyšlená dospělá kresba bez jakýchkoli kompromisů s precizními detaily (např. kreslit kožišinu se všemi chloupky jsem jí opravdu nezáviděl). Díky jejímu zanícení pro biologii vznikla opravdu naturalistická zpodobnění zvířecích lebek, motýlů i můr a jedné naprosto úžasné zmije. Podobně její vášeň pro fantasy ságy a temnou mytologii vtiskla tvář pradávným severským bohyním. Lahůdku pro znalce potom představuje její kresba k titulní básni „Až vyhasne svět“, neboť se v ní odráží určité ne zcela vyřčené pohanské konotace díla.

Výsledkem naší spolupráce je nakonec jedenáct famózních ilustrací, přičemž každá z nich bez problémů obstojí jako samostatně vystavená v galerii. Spolu s básněmi však vytváří jakousi nadhodnotu (řečeno marxisticky), neboť nejsou pouhým doprovodem vyjádření básní, nýbrž jejich dialektickým překročením do vyšších sfér významů.

Elóren, tímto ti ze srdce děkuji za tvůj tvůrčí přínos mé knize!

Všechny její ilustrace do knihy „Až vyhasne svět” si budete moci prohlédnout během křtu knihy 2. prosince v kavárně Pokec v Jablonci nad Nisou, kde budou vystaveny až do konce ledna 2017.

 

Elóren info

Elóren info