Foto: Janek Gant

Milí příznivci, zajisté v posledních dnech proklínáte ona středomořská vedra, kterým je naše zem vystavena. My Jablonečané disponujeme obrovskou devízou v podobě přehrady de facto v centru města, již nám celá Evropa závidí. V těchto parných dnech tam najdeme tolik vítané svlažení. Kdo tráví tyto dny v zaměstnání, je nyní šťastný, když má okna na sever a k dispozici ventilátor anebo chladničku, do níž v pravidelných intervalech strká hlavu. Napadlo vás však, že by to mohlo vypadat zcela jinak? V poslední době se hojně mluví o celosvětových změnách klimatu a část odborníků se kloní k názoru, že další doba ledová už nám klepe na dveře. Tento text si poněkud nevážně pohrává s myšlenkou, že by skutečně doba ledová přišla. Jak by se asi žilo jabloneckým občanům v létě 2050?

Zpráva z Jabloneckého měsíčníku – prázdninové vydání 2050

Léto budiž pochváleno!

 

Milí čtenáři,

Letošní léto se skutečně vydařilo. Mrazy poněkud ustoupily a místní termometry hlásí příjemných 2-5 stupňů pod nulou přes den a mínus 10 v nočních hodinách. Slunce je přívětivé a jen občas je zakryto mráčky, které však bývají rychle rozptýleny. Červenec byl takřka bez srážek, a sněhová pokrývka činí pouhých 10 centimetrů. My všichni doufáme, že tento trend vydrží i nadále, neboť léto v Jablonci většinou netrvá dlouho. I letos se uskutečnil legendární recesistický závod „Prasolopet“ okolo přehrady. Závodníci mají povoleny pouze plavky a další plážové propriety a od roku 2030 se běhá na kolečkových bruslích. O zábavu tak nebyla nouze.

Primátor města a velký patriot Karel Nachtnebel se nechal slyšet, že závody dračích lodí, které kvůli tlusté vrstvě ledu na přehradě nebylo možné již několik desítek let plnohodnotně uspořádat, v tomto jubilejním roce skutečně proběhnou. „Dračí lodě a Jablonec, to k sobě prostě neodmyslitelně patří stejně jako Olomouc a tvarůžky. A je nedůstojné, aby závodníci táhli loď na lyžinách za provazy jak mužici na Dněpru. V minulém období jsme vedli jednání s ruskou stranou a podařilo se nám z městského rozpočtu uvolnit prostředky na koupi menšího vysloužilého ledoborce z Kaspického moře. V tuto chvíli už je na cestě vlakem z Ruska. Jablonec každoročně ušetří spoustu peněz, které by se jinak vynaložily na opravu vozovek, tudíž si to můžeme dovolit. A toho nebude, aby mladí na dračích lodích ještě před koncem prázdnin nevypluli!“ Přislíbil. A my to kvitujeme, neboť přehradní nádrž Mšeno je poslední vodní plochou u nás, kde se ještě dračí lodě provozují. Pamětníci si občas sice postesknou, že to už na tom ledu není ono, ale přece s příchodem prázdnin opět svorně vyjedou.

Jako každé léto, i nyní jsou stánky okolo jablonecké přehrady obsypány našimi občany, kteří tam tráví odpoledne i večery po práci. Tradičně největší popularitě se těší provozovna „Na slunkách“ nově s vyhřívanými sedačkami ze solárních panelů. Návštěvníci z jiných měst občas nevěřícně kroutí hlavou, když pozorují Jablonečany, jak se spokojeně koupou v přehradě v dírách pro tento účel vysekaných v ledu nebo se sluní na lehátkách. „Já jsem rodilej Jablonečák a sportovec. V zimě jezdím v Jizerkách na lyžích a přes léto se chodím koupat do přehrady a jezdím na kole. Tak tomu vodjatěkživa bylo a nehodlám na tom nic měnit. Máme skvělou přehradu, a navíc léto tady v horách bejvá krátký, tak jakýpak s tim štráchy.“ Sdělil nám s hrdostí v očích důchodce Mirek Ouředník, předtím než se jeho bronzově opálené štíhlé tělo zanořilo do ledové tříště.

S provozem stánků jsou však i letos spojeny určité problémy. Opilci, kteří tam vysedávají až do večerních hodin, pravidelně přimrzají k lavičkám a každý týden musí záchranáři resuscitovat okolo desítky podnapilých zmrzlých. Některé se již zachránit nedaří. Místní však na toto letní nebezpečí nedbají a k přehradě chodí dál. „Zima mi není, tady jsme všichni zvyklí. Přece nebudu sedět doma a pít sám, tady potkám aspoň kupu známých. Sezóna se musí využít!“ Směje se pan Jarmil Chlebavzal v reakci na otázku, jak snáší klimatické podmínky okolo přehrady, a objednává si další grog.

Nejinak je tomu i s jabloneckým letním kinem. Zatímco v celé republice byla tato zařízení již dávno zavřena pro naprostý nezájem, v Jablonci si na nepřízeň diváků stěžovat nemůžeme. „Leťák je prostě leťák, to je ta pravá romantika. Když s sebou vezmeš holku, pořádnou deku a termosku se svařákem, co ti pak chybí? To v normálnim kině nenajdeš.“ Sdělil nám jeden z mladých návštěvníků. Letní kino bývá přes léto plné lidí. Zájem o nové filmy moc není, a dokonce i letošní válečný megahit Stalingrad revisited zcela propadl. „Lidi nebaví koukat se na film o zimě a mrazu, to maj celej rok, chtěj se především bavit a my jim v tom jdeme maximálně vstříc. I letos na plné čáře vítězí filmy pro pamětníky, které již diváci mnohokrát viděli, a přece na ně přijdou znovu. Mezi ty nejvíce navštěvované v této sezóně patří: Vítejte v džungli, Rozmarné léto a Starci na chmelu.“ Vysvětluje pokladní Michaela Poledníková.

Jablonečané jsou prostě jiní. Léto si nedají vzít, i kdyby čert na koze jezdil. Jsou patrioti celým srdcem. A tak to má být. Přeji vám, milí občané, za celou redakci Jabloneckého měsíčníku, mnoho sluníčka a pohody nejenom u vody. Vždyť do konce prázdnin již zbývá pouhý měsíc.

 

– Karel Kvíčala –