P.F.N.A. 2017

P.F.N.A. 2017

Přátelé, kamarádi, lovci pokladů ukrytých ve slovech,

rok 2016 se chýlí neodvratně ke svému zániku. Pro mne byl rokem zcela zásadním a přelomovým. Až zítra pozdvihnu číši šumivého vína, bude vskutku za čím se ohlédnout. Splnil jsem si svůj mladistvý sen a oslavil jsem dvacet let své tvorby odvážným tvůrčím činem – vydáním vlastního výboru z básnické tvorby, který jsem si (samozřejmě s vydatnou a obětavou pomocí mých spolupracovníků) vydal sám bez nakladatele, bez sponzorů, bez jakýchkoli kompromisů. Přesně tak, jak jsem chtěl, aby knížka vypadala. Mnozí z vás již ji mají na svém nočním stolku nebo jim zdobí knihovnu někde mezi tituly Alenka v říši divů a Spiderman Unlimited 🙂

Pro některé z mých známých je „Až vyhasne svět” vůbec první knihou básní, kterou si kdy koupili. Toho si vážím snad úplně nejvíc. A těší mne, že každý si tam najde něco, co ho oslovuje, neb poezie není nic jiného než hledání krásy – té krásy, jež nikdy doopravdy nemizí, a lze ji zahlédnout i v té největší temnotě, jež život někdy provází. Já však věřím, že pro vás i pro mne bude rok 2017 především rokem plným příslibů. Že i v té tmě, jíž bývá cesta poutníka lemována, si na černé obloze naleznete vprostřed mlhoviny tu svou jasnou hvězdu, za níž se vydáte – srdnatě a s vírou – protože jinak to snad ani nemá cenu. Vždyť štěstěna (jak napsal kdysi Nicolò Machiavelli), přeje mladým a odvážným, a odvrací se od žvástavých pozérů a opatrnických zdivařů.

Občas se mne někdo zeptá, kdy bude další sbírka. Nuže, odpověď je jednoduchá: v dohledné době rozhodně ne. Tím, že jsem vydal tento „výběr z hroznů” splnil jsem jakýsi dluh vůči sám sobě od svých zhruba 20 let. A nyní, když jsem si takto uvolnil ruce, mohu se věnovat dalšímu počinu, který se ozývá z mého šuplíku čím dál tím hlasitěji, a tím je plnohodnotný román. Ano, to je mé předsevzetí do roku 2017: Dopíši své dílo s pracovním názvem „Kdysi dávno v Mexiku”. Jedná se o psychologický román, v němž se prolínají vlivy toho nejlepšího od klasiků žánru Jaroslava Havlíčka, Karla Čapka a Philipa K. Dicka. Zároveň tímto vzdávám hold i tradičním šestákovým westernům (Karlem Mayem počínaje), které jsem hltal, když mi bylo mezi 10 až 15 lety. Název není náhodný – skutečně se jedna ze zásadních dějových linek odehrává v Mexiku v roce 1877… Víc prozradit zatím nemůžu, myslím však, že fajnšmekři si přijdou rozhodně na své.

Nuže, pozdvihám číši i vám, přátelé, ať už jste kdekoli. Nechť váš rok je prosvětlen  touhou po kráse, neboť jen v kráse se skrývá nejvyšší dobro!